• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Jak sportovat s bezlepkovou dietou – jdou celiakie a sport dohromady?

Přidáno: 25.4.2023 10:00.00 Počet shlédnutí: 485

25 Duben 2023

Být celiakem, to není jen o závazku účastnit se pravidelných kontrolách u lékaře či dodržet stoprocentní striktnost v omezení lepku. Kromě těchto nezbytností zde máme každodenní otazníky doprovázející běžné dny. Jak například vyřešit stravu do školy a práce, na cestách, na akcích, jako jsou oslavy, svatby apod.? No a v neposlední řadě, v dnešní době, která přeje zdravému a aktivnímu životnímu stylu, je rozhodně na místě otázka, jak spojit celiakii se sportem a jak si vyskládat jídelníček při bezlepkové dietě.

Jak sportovat s bezlepkovou dietou – jdou celiakie a sport dohromady?

V minulosti bylo zrealizováno několik studií, které v období cca od 7 do 14 dnů sledovaly rekreační, ale i profesionální sportovce bez celiakie a porovnávali jejich výkony při běžné stravě a při bezlepkové dietě. Závěry těchto studií vás možná překvapí. Pokaždé totiž ukázaly, že dodržování bezlepkové diety nemělo ani pozitivní, ani negativní vliv na výkony sportovců. Pro zdravé jedince tedy přechod na bezlepkovou dietu nemá žádný významný benefit, co se týče dosahování sportovních cílů.

Celiakie jako nástroj k dosažení požadované hmotnosti?

Pokud mluvíme o celiakii v souvislosti s dosažením požadované hmotnosti, tam už možná nějaké ty rozdíly můžeme zaznamenat. Většinou to však není v důsledku vyloučení samotného lepku, ale vzhledem k faktu, že během bezlepkové diety lidé přirozeně vyloučí různá smažená jídla, pečivo, chipsy, sladkosti či sacharidy a nahrazují je zeleninou, ovocem, zdravými tuky a mléčnými výrobky.

V dlouhodobém horizontu však není vyloučení všech těchto potravin reálné, zvláště pokud jde o komplexní sacharidy (pečivo, brambory, rýže...). Lidé s celiakií postupně všechny zdroje sacharidů a pečiva nahrazují bezlepkovými variantami, což je také správné, protože naše tělo sacharidy potřebuje. Například při budování svalové hmoty je velmi důležitý svalový glykogen, k jehož tvorbě jsou potřebné právě sacharidy. Na druhé straně bílkoviny slouží k udržení svalové hmoty a „opravě" poškozených svalových vláken po těžké námaze (náročný trénink).

zelenina

Na co si dát pozor při sportování s celiakií?

Jak jsme již zmínili výše, při bezlepkové dietě absentuje přísun sacharidů ze zdrojů, jakými jsou pšenice, žito, ječmen, oves, špalda. Celiatik si nemůže dopřát například celozrnné pečivo, těstoviny a pod. V důsledku absence těchto obilovin ve stravě se často stává, že v těle dochází k nedostatku vitamínu B, který běžný „stravník" čerpá právě z těchto obilovin.

Lidé, kteří sportují rekreačně, častěji nebo i profesionální sportovci by proto rozhodně měli dbát na doplňování vitamínu B i z jiných zdrojů, než je strava, tedy suplementovat jej prostřednictvím výživových doplňků.

Jak by se měl stravovat sportovec celiatik?

Strava sportovce celiatika by měla být v zásadě stejná jako strava sportovce, který toto onemocnění nemá. Samozřejmě, v tomto případě přichází na řadu "časožrout" v podobě poctivého studování potravin, které konzumujeme, jelikož v množství potravin s označením "fit" nebo "proteinový" se nachází lepek.

Obecně však platí stejný princip vyskládání jídelníčku jako u lidí bez celiakie, a to denně mít na talíři dostatek:

  1. komplexních sacharidů: rýže, brambory, bezlepkový oves, quinoa, pohanka;
  2. zdravých tuků: naturální ořechy – mandle, kešu, vlašské ořechy, zdravé oleje, například panenský olivový, kokosový či dýňový;
  3. bílkovin, ideálně z přirozených zdrojů: kuřecí a krůtí maso, hovězí maso, tvaroh, vejce, ryby;
  4. vlákniny: čerstvá zelenina a ovoce, saláty z čerstvých zelených listů;
  5. vody: pitný režim v objemu minimálně 2 litry, ideálně 3 litry denně.

Voda

Jelikož při sportování se spotřebovává větší množství vitamínů a minerálů, je určitě na místě jejich aktivní doplňování v první řadě prostřednictvím čerstvé zeleniny a ovoce a ve druhé řadě formou výživových doplňků.

Na co je třeba si dávat pozor při výběru doplňků stravy u celiaků?

Pokud jde o pilulkovou formu doplňování vitamínů, tam je celiatik většinou bez rizika. Tabletkové formy vitamínů by neměly obsahovat lepek, avšak vždy je velmi vhodné přečíst si složení předtím, než produkt koupíte a užijete.

Pro sportovce celiatika jsou vhodné tyto vitamínové doplňky:

  • omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny (zdravé tuky, potřebné i pro zdraví srdce),
  • shwagandha (zdraví, energie a vitalita),
  • vitamíny řady B,
  • magnesium (hořčík) proti svalovým křečím,
  • multivitamínové doplňky.

Pokud patříte do skupiny aktivnějších sportovců, kteří sahají po rozmanitějších doplňcích výživy, jako jsou například kreatin, arginin, citrulin, BCAA, EAA, předtréninkové stimulanty, proteinové prášky či tyčinky, rozhodně nikdy nezapomínejte na poctivé čtení složení.

Rizikové potraviny z kategorie fit jsou:

  • různé druhy proteinových a energetických tyčinek,
  • proteinové prášky (syrovátkový, hovězí, veganský protein),
  • snídaňové kaše či směsi na palačinky,
  • aminokyselinové nápoje,
  • hotové proteinové nápoje v láhvi.

tablety

Pokud vám celiakie byla diagnostikována teprve nedávno, určitě byste měli se sportem začínat pozvolna a ujistit se, že vaše střevo je v pořádku, zotaveno, a tedy schopno dodávat tělu potřebné vitamíny, které jsou pro sportovce důležité. Poslouchejte své tělo a zbytečně se nepřetěžujte víc, než je nutné.

Pokud už s celiakií žijete „nějaký ten pátek", pak můžete být naprosto klidní a s radami výše nadále dělat všechny sporty, které máte rádi. Při dodržování zásad bezlepkové diety a pravidelném doplňování všech mikroživin a makroživin, které tělo sportovce potřebuje, nebudete ve výkonech o nic horší než vaši „lepkoví" sportovní parťáci, takže směle do toho!

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Svátek 1 8 máj