• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Jaké vitamíny chybí celiatikům nejčastěji?

Přidáno: 2.5.2023 9:00.00 Počet shlédnutí: 1286

02 Květen 2023

Malabsorpce, úbytek na váze či nedostatek vitamínů a minerálů – i tyto projevy zvyknou doprovázet onemocnění zvané celiakie. Pokud jí trpíte, dosažení správné rovnováhy živin v těle může být pro vás mnohem obtížnější než pro zdravou populaci. Jaké vitamíny celiatikům chybí nejčastěji a jakým způsobem je mohou doplňovat?

Jaké vitamíny chybí celiatikům nejčastěji?

Jaké vitamíny chybí celiatikům nejčastěji?

Malabsorpce, úbytek na váze či nedostatek vitamínů a minerálů – i tyto projevy zvyknou doprovázet onemocnění zvané celiakie. Pokud jí trpíte, dosažení správné rovnováhy živin v těle může být pro vás mnohem obtížnější než pro zdravou populaci. Jaké vitamíny celiatikům chybí nejčastěji a jakým způsobem je mohou doplňovat?

Chybějící vitamíny a minerály

Bezlepková dieta může být spojována s deficitem železa, biotinu, zinku, vitamínu B12 a folátů. Obsah vitamínů skupiny B v bezlepkových moukách, například v amarantové nebo pohankové, je podstatně nižší než v klasické, celozrnné pšeničné mouce," vysvětluje Ing. Jarmila Kabátová z gastroenterologicko-hepatologického centra Thalion.

Častým problémem u lidí s celiakií je také nedostatek vitamínu D, vápníku a fosforu. „To však souvisí spíše s vynecháváním všech mléčných výrobků u pacientů s celiakií a laktózovou intolerancí, která je u těchto pacientů velmi častá," pokračuje odbornice.

Vstřebávání vápníku zlepšuje inulin

Studie ukazují, že zlepšovat absorpci vápníku dokážou prebiotika, a to díky příznivému vlivu na střevní mikroflóru. Jedná se především o inulin, který stimuluje bifidobakterie, zejména druhy B. animali. Ing. Kabátová konstatuje: „Podávání inulinu při bezlepkové dietě by mohlo být slibnou stravovací strategií pro prospěšnou modulaci intestinálního ekosystému a tím ke zlepšení absorpce vápníku."


vitamin


Potraviny kompenzujte bezlepkovými alternativami

Nižší hladiny vápníku, železa, draslíku a dalších minerálů mohou být zase zmírněny konzumací amarantu, pohanky a lněného semene. Tento deficit je častý i u neceliaků, ačkoli není tak výrazný. Zatímco v případě zdravé populace je průměrný příjem vlákniny 15 g na den, u celiatika příjem představuje jen přibližně 6 g. Doporučená dávka je přitom až 30 g na den. „Proto je důležité tyto živiny v dostatečném množství kompenzovat přirozeně bezlepkovými alternativami," upozorňuje nutriční poradkyně. „V případě vlákniny prostřednictvím zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných bezlepkových výrobků a surovin jako hnědá rýže nebo celozrnné těstoviny. V případě folátů zase prostřednictvím zelené listové zeleniny , masa, ovoce a podobně," dodává.

Pomůže i nekontaminovaný oves

Ještě donedávna byl oves při bezlepkové dietě považován za nevhodný, avšak v současnosti ji může za dodržení určitých podmínek obohatit. \"Podmínkou je, aby šlo o čistý, nekontaminovaný oves, který je speciálně pěstován na výrobu bezlepkových výrobků a není sekundárně kontaminován ostatními lepkovými obilovinami během pěstování, sklizně, skladování či zpracování,\" vysvětluje Ing. Kabátová.

brokolica

Doplňky výživy

Součástí léčby jsou při celiakii kromě celoživotní bezlepkové diety také vhodně zvolené výživové doplňky. Nejčastěji jsou to vitamíny a minerály, zejména vitamíny skupiny B, vitamín D, kyselina listová, vápník, železo a další. „Je však třeba si uvědomit, že na začátku léčby, kdy je sliznice střeva velmi poškozená, se musí tyto výživové doplňky podávat parenterálně (injekčně), protože by se nevstřebávaly. Teprve po delší době dodržování bezlepkové diety se ve spolupráci s ošetřujícím lékařem podle klinického stavu pacienta a jeho laboratorních výsledků realizuje potřebné nahrazení," uzavírá Ing. Kabátová.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení