• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Lepek v lécích, vitamínech a potravinových doplňcích

Přidáno: 8.12.2021 10:30.00 Počet shlédnutí: 516

08 Prosinec 2021

Problematika lepku v medicínských doplňcích, lécích a vitamínech. Z článku se dozvíte, z jakých komponent se skládají léky a jaké formy léků známe. Také se dozvíte více o složení léků, kde najít podrobné informace o léku a zda je daný lék vhodný pro celiatiky a lidi s nesnášenlivostí lepku.

Lepek v lécích, vitamínech a potravinových doplňcích

Lepek v lécích, vitamínech a potravinových doplňcích

V tomto článku se budeme věnovat problematice lepku v lécích. Pomůže nám lépe se zorientovat v této problematice, abychom si byli jistí, že užívání léků nám neublíží. Zákon definuje léčivé látky a léčivé přípravky, pro které pak používá souhrnný pojem léčiva. V užším slova smyslu se léčivým přípravkem rozumí látka či kombinace látek, kterou lze použít za účelem léčby či prevence onemocnění. Léčivé přípravky můžeme vyrobit průmyslově či individuálně (v lékárně). Za léčiva se nepovažují potraviny či potravinové doplňky. Pro přípravu léčiv jsou nutné určité výchozí suroviny. Jsou to jednak léčivé látky, které jsou nositeli vlastního léčebného účinku a látky pomocné. Pomocné látky obvykle tvoří větší část přípravku. Jsou to aktivní látky, absorbenty, ochranné látky, pojiva, barviva, mazadla a povrchové látky. Následným technologickým procesem je utvořen výsledný produkt a to léčivý přípravek v určité lékové formě. Rozlišujeme různé lékové formy - tekuté (kapky, sirupy, kloktadla, injekčně podávané léky), polotuhé (gely, pasty, mas, pěny, zásyp, spreje) a tuhé (tablety, šumivé tablety, kapsle, potahované tablety, čípky). Pokud je léčivý přípravek podán správným způsobem, jak je zamýšleno, stává se v tomto okamžiku lékem. Tedy léky jsou léčivé látky či přípravky upravené do definitivní podoby, v jaké se používají a podávají pacientovi. Pokud se jedná o léčiva, tak výrobci jsou povinni udávat 100 % složení léku. Tyto informace najdeme jednak v příbalovém letáku, tak i na stránkách státního ústavu pro kontrolu léčiv a dále i na dalších webových portálech (www.olecich.cz, www.medlinks.cz, www.sukl.cz). Zde se právě můžeme dozvědět, že lepek může být součástí léku, který užíváme. Lepek se v lécích vyskytuje jako pomocná látka v podobě škrobu. Máme různé typy škrobů – prostý (kukuřičný, rýžový, bramborový, pšeniční), předbobtnatý (bramborový, kukuřičný) či rozpustný (kukuřičný). Na základě současně platného evropského pokynu pšeničný škrob musí být vždy uveden v příbalové informaci. Povolený limit je 0,3 % z celkového obsahu léku a v takto malém množství je pro celiatiky přijatelný. Pozor však by si měli dát pacienti s alergií na lepek, zde i takto malé množství může být nebezpečné. Chtěla bych v tomto článku ještě uvést informaci ohledně určitých léků (např. sartanů), které můžou způsobit atrofii epitelu tenkého střeva a vznik malabsorpční symptomů. Někdy se může udávat, že tyto léky způsobují celiakii, ale není tomu tak. Tedy pokud si nejsme jisti složením léku, který užíváme nebo pro který jdeme do lékárny, je možné si vždy zjistit úplné složení tohoto léku. V lékárně nám můžou i poradit, zda tento lék je pro nás bezpečný.

Zdroje:
Lepek v lécích - Info a články » Bezlepková dieta - bezlepkovadieta.cz
Lék – Wikipedie (wikipedia.org)

Téma Lepek v medicíně jsme probírali i na saším živém vysílání s paní doktorkou, které si můžete zpětně prohlédnout na adrese (k pohlédnutí videa je třeba mít vytvořený účet na sociální síti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/p/CXMYFVnjZrM/ 

Tento článek pro Vás připravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenteroložka v liberecké nemocnici a v nemocnici v Turnově.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení