• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Co dělat v případě, že náhodně zkonzumujete něco, co obsahuje lepek?

Přidáno: 7.11.2023 9:00.00 Počet shlédnutí: 200

07 Listopad 2023

Život s celiakií vyžaduje přísné dodržování bezlepkové diety, díky které lze předejít nepříjemným symptomům a dlouhodobým komplikacím. Pokud jste celiatik, asi velmi dobře víte, jaké nežádoucí reakce dokáže vyvolat byť jen náhodný střet s potravinou obsahující lepek. Může se to přihodit i přesto, že jste při výběru potravin opatrní, proto si to nevyčtěte. Namísto toho se na takové situace co nejlépe připravte – je důležité mít jasné informace o opatřeních, která je vhodné přijmout, abyste minimalizovali možné negativní následky.

Co dělat v případě, že náhodně zkonzumujete něco, co obsahuje lepek?

Jaké kroky můžete podniknout v případě, že náhodně zkonzumujete lepek?

Zpět k přísné bezlepkové dietě

Prvním krokem po náhodném zkonzumování lepku je vrátit se k dodržování bezlepkové stravy. Upřednostněte přirozeně bezlepkové potraviny a vyhýbejte se zpracovaným nebo kořeněným jídlům, která mohou nadále dráždit trávicí systém.

Pijte hodně vody

V případě náhodného požití lepku přijměte zvýšené množství tekutin, abyste si propláchli trávicí systém a pomohli mu tak rychleji vyloučit vše, co jste snědli nebo vypili. Do vody nebo čaje můžete přidat kousek citrónu či zázvoru. Citron pomůže rychleji obnovit přirozenou rovnováhu pH vašeho těla a zázvor má přirozené protizánětlivé vlastnosti, o kterých je známo, že pomáhají při trávení. Pití dostatku vody je také nezbytné, pokud máte po konzumaci jídla průjem. Doplníte tak ztracené tekutiny.

Výborným přírodním způsobem, jak doplnit ztracené elektrolyty, je také pití neslazené kokosové vody, která obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík a fosfor.

voda

Věděli jste, že?

Zázvor je skutečný všelék – pomáhá při zácpě, nadýmání či při pálení žáhy, podporuje chuť k jídlu a zmírňuje také pocity nevolnosti. Kromě toho, že pozitivně ovlivňuje trávicí soustavu, je i pomocníkem při menstruačním cyklu, zmírňuje bolesti akřeče, stejně tak bolesti hlavy či nevolnost. Konzumace zázvoru podporuje krevní oběh, cirkulaci krve, zlepšuje prokrvení dlaní, chodidel či prstů a pomáhá i při čištění krve a odstraňování toxinů. Známé jsou také jeho pozitivní účinky v boji proti nachlazení či chřipce.

Trávicí enzymy

Naše tělo přirozeně produkuje řadu trávicích enzymů, které pomáhají rozkládat potravu a podporují její vstřebávání. Svému tělu můžete dopomoci i tak, že si zakoupíte přípravky, které takové enzymy obsahují. Jejich užití vám pomůže při rozkladu potravy, a tedy i lepku. Pozor - trávicí enzymy nejsou v případě celiakie určeny k dlouhodobému užívání, ale mohou být nápomocné jako pojistka, když se ocitnete v nouzi. Pokud jste tedy náhodně zkonzumovali lepek, trávicí enzym vám může pomoci zmírnit některé příznaky. Ovšem mnohem užitečnější je, když se podává před jídlem. Trávicí enzym proto můžete užít například před večeří v restauraci, pro případ, že byste během ní i přes úsilí snědli lepek.

Bylinky a léky

Je známo, že bylinné produkty, jako jsou například zelený nebo mátový čaj, pomáhají zmírnit zažívací potíže. Bolest žaludku a plynatost zase uklidní Ibiš lékařský. Úlevu mohou poskytnout i některá antihistaminika, aktivní uhlí či léky na snížení frekvence průjmu.

Odpočívejte

Konzumace lepku vede u mnoha lidí k nepříjemné kombinaci únavy a nespavosti vyvolané lepkem. Je náročné cítit se komfortně, když v noci nemůžete spát a poté se vám přes den dřímá. Pokud pracujete z domova, nebo máte flexibilní rozvrh, a můžete si to dovolit, zkuste si dopřát 20minutový relax. Na pár minut si pospěte a pokud se vám nepodaří usnout, jen ležte, zhluboka dýchejte a jednoduše odpočívejte se zavřenýma očima. Pokud každý den chodíte do práce, dopřejte si takový odpočinek po příchodu domů. Ideální čas na odpočinek je mezi 14:00 a 16:00, ale pospat si můžete jakoukoli hodinu během dne, která není příliš blízko k vašemu pravidelnému času nočního spánku.

spanok

Věděli jste, že?

Odpolední relax v podobě krátkého spánku vám může přinést mnoho benefitů. Mezi nimi vyšší produktivitu, pracovní výkon, bdělost, snížení stresu, posílení imunitního systému, ale také zlepšení krátkodobé paměti. Nemylte si však tento typ odpočinku s náhradou či doplňkem nočního spánku.

Léčte svá střeva

Věděli jste, že až 80 procent buněk imunitního systému se nachází v trávicím traktu? To znamená, že pokud je prostředí střev celiatika v dobré kondici, snáze si poradí s náhodně zkonzumovaným lepkem. Z dlouhodobého hlediska si zdraví trávicího traktu udržíte pravidelným užíváním probiotik, v případě konzumace lepku lze dávku na několik dní zdvojnásobit. Probiotika podporují zdravý střevní mikrobiom a mohou pomoci snížit symptomy. Proces hojení vám pomůže zvládnout i protizánětlivá dieta v podobě doplňků jako L-glutamin, vitamíny rozpustné v tucích (A, E, D a K), vápník, hořčík, vitamíny B či omega-3 mastné kyseliny.

Jak se takovým situacím v budoucnosti vyhnout?

Dobrou zprávou je, že je velmi nepravděpodobné, že by jednorázová chyba způsobila trvalé poškození, to znamená, že brzy budete zase fit. Přestože nikdo není dokonalý, existují jistá opatření, díky kterým se co nejlépe vyvarujete náhodné konzumaci lepku.

Tady jsou naše tipy, jak na to:

Vždy kontrolujte etikety potravin

  • Na obalech potravin hledejte známý symbol překříženého klasu.
  • Následně zkontrolujte zda je na výrobku uvedeno, že je bezlepkový/bezlepkový.
  • Dále, jsou-li ve složení přítomny prvky jako pšenice, ječmen, žito, oves či lepek, výrobek pro vás není vhodný.
  • Zkontrolujte také preventivní upozornění na alergeny týkající se lepku, jako například „může obsahovat pšenici" nebo „vyrábí se v závodě, kde se zpracovává pšenice".

nakup

Zabraňte křížové kontaminaci v kuchyni

  • Otírejte povrchy
  • Hrnce a pánve pravidelně čistěte
  • Používejte samostatné nože i desky na chléb
  • Používejte samostatný topinkovač nebo topinkovací sáčky
  • Ke smažení bezlepkových potravin používejte vždy čistý olej nebo samostatnou fritézu

Označte aoddělte bezlepkové potraviny od těch s lepkem

Pokud sdílíte kuchyň a prostor pro odkládání potravin s lidmi, kteří nemusí dodržovat bezlepkovou stravu, můžete ty své označit štítky či nálepkami. Vaši spolubydlící tak budou vědět, čeho se mohou dotýkat, čeho naopak ne. Úplně ideální je ovšem to, pokud na bezlepkové potraviny využijete samostatnou poličku či skříňku. Její umístění doporučujeme nad potravinami obsahujícími lepek – vyhnete se tak tomu, aby do těch vašich napadaly drobky.

Myslete dopředu a ptejte se

Předtím, než si objednáte jídlo v restauraci, upozorněte číšníka na závažnost vaší diagnózy. Zeptejte se ho, jaké bezlepkové varianty vám může nabídnout a jaká opatření budou přijata ke snížení rizika křížové kontaminace. Máte-li pocit, že to není bezpečné, dejte na první místo své zdraví a odejděte.

K malé nehodě může dojít i v případě, že poctivě dodržujete bezlepkovou dietu. Pokud k ní přijde, nepanikařte, zachovejte chladnou hlavu a zejména se neobviňujte znevládnutí situace. Je důležité být připraven a vědět, jaké kroky je třeba po náhodné konzumaci lepku podniknout. Jednorázová chyba by vám neměla způsobit trvalé poškození a naštěstí existují i opatření, díky kterým víte takovým situacím v budoucnosti předcházet, případně předcházet úplně.

Držíme vám palce!

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Svátek 1 8 máj