Mohou celiaci pít alkohol?
Přidáno: 14.2.2024 10:23.01 Počet shlédnutí: 249
14 Únor 2024
Bezlepková dieta znamená pro mnoho lidí úplnou změnu životního stylu, omezení potravin a nápojů, které mají rádi, ale po kterých se necítí právě nejlépe. I v této souvislosti si možná někteří celiaci kladou otázku týkající se konzumace alkoholu a jeho bezlepkových alternativ. Mohou celiaci bezpečně pít alkohol? Existují jeho bezlepkové verze a jaká rizika může přinášet pravidelná konzumace alkoholu?
Alkohol a celiakie
Pokud trpíte celiakií, jako první krok byste měli identifikovat druhy alkoholu, které můžete bezpečně konzumovat. Patří sem většina čistých alkoholických nápojů, jako například víno a destiláty, které jsou bezlepkové. Jak je to možné? I když se jako přísada použije obilovina, která obsahuje lepek, všechny lihoviny jsou během výrobního procesu destilovány a tento proces odstraňuje jakékoli stopy lepku. Proto jsou všechny lihoviny (včetně sladové whisky, která se vyrábí z ječmene) bezpečné pro lidi s celiakií. Problém však může nastat v případě míchaných nápojů, do kterých mohou být přidány různé přísady, barviva či ochucovadla obsahující lepek. Je proto důležité, abyste si důkladně přečetli etikety s informacemi o způsobu výroby daného produktu.
Příklady bezlepkových možností alkoholických nápojů:
- Destiláty (vodka, gin, rum, tequila a brandy, pokud nejsou přidány přísady obsahující lepek)
- Víno (víno vyrobené z hroznů je obvykle bezlepkové)
- Cider (tento kvašený alkoholický nápoj z jablečné šťávy je obvykle bezpečný pro celiaky)
- Rýžový a kukuřičný destilát (některé druhy alkoholu, jako například rýžová vodka nebo kukuřičná whisky, jsou vyrobené z obilovin, které neobsahují lepek)
- Bezlepkové pivo (existují speciální bezlepková piva vyrobená z obilovin, které neobsahují lepek, jako kukuřice, rýže, quinoa nebo hrozny)
Bezlepkové pivo
Tradiční pivo se vyrábí s použitím obilovin jako pšenice, ječmen, žito nebo oves, které obsahují lepek. Lidem s celiakií proto může konzumace takového piva způsobit nežádoucí reakce a poškození tenkého střeva. Existuje však i bezlepkové pivo, které je buď přirozeně bezlepkové, nebo z něj byl lepek odstraněn. Přirozeně bezlepkové pivo se vyrábí z bezlepkových alternativ, jako jsou kukuřice, rýže, quinoa, cirok nebo proso. Ve většině zemí mohou výrobci podle zákona označovat své pivo jako bezlepkové pouze tehdy, pokud obsahuje méně než 20 ppm lepku. V případě většiny standardních piv je tato hodnota vyšší. Pokud je pivo vyrobeno z ječmene a výrobním procesem se dosáhlo, že je bezlepkové, podle zákona o označování alergenů se musí na etiketě uvádět, že obsahuje ječmen.
Bezlepková piva mohou mít podobně jako tradiční piva různé chutě a styly. Díky tomu jsou stále populárnější a zajišťují, že celiaci si mohou vychutnat osvěžující nápoj bez obav.
Dobré vědět
Celiak by však měl brát na vědomí důležitý fakt – i když pivo neobsahuje lepek, neznamená to, že ho může konzumovat v neomezeném množství. I takový typ piva mu totiž může přivodit potíže nebo mu uškodit. Proto je nezbytné poslouchat své tělo a najít vhodnou míru konzumace bezlepkového piva či alkoholu.
Rizika konzumace alkoholu
I když celiaci mohou konzumovat bezlepkový alkohol, je důležité zdůraznit, že pravidelná konzumace alkoholu může představovat různá rizika. „Alkohol má množství negativních účinků, jeho dlouhodobé nebo nadměrné užívání vede k vážnému poškození psychického i fyzického zdraví," upozorňuje MUDr. Ivana Knížatová z ambulance klinické imunologie a alergologie v Nitře. Ethanol působí toxicky na sliznici trávicího traktu, která se stává propustnější pro jiné toxické látky a alergeny obsažené v alkoholu. Ty pocházejí většinou z ovoce, bylin, plísní, kvasinek a hmyzu. „Na čiření vína se používají bílkoviny živočišného původu, a tak se ve víně může nacházet kasein (mléčná bílkovina), vaječný albumin, vyzina ryb, želatina," dodává lékařka. „Alergie na bílkovinu kravského mléka a vejce je dominantou dětského věku, v dospělosti je vzácná, proto je výskyt alergické reakce na bílkoviny živočišného původu v alkoholu vzácný. Přesto mají vinaři zákonnou povinnost uvádět množství vaječné a mléčné bílkoviny ve víně."
Součástí alkoholických nápojů jsou různé konzervanty, například siřičitany. „Kromě toho, že mají toxické účinky, jako jsou například destrukce vitamínu B12, křeče a poruchy srdečního rytmu, mohou vyvolávat i alergické reakce projevující se kožními příznaky, poruchami dýchání, bolestmi hlavy," varuje MUDr. Knížatová.
Samotný alkohol negativně ovlivňuje odbourávání histaminu – zvyšuje jeho vstřebávání ve střevě nebo ho dokonce přímo v těle uvolňuje. „To může mít za následek různé příznaky, jako jsou zčervenání, vyrážky, bušení srdce, migréna, křeče, průjem, zvracení, rýma, ztížené dýchání," vysvětluje odbornice. Nejvíce histaminu je v červeném víně a v šampaňském. „Reakce mohou být umocněny různými dobrotami, které se konzumují při popíjení alkoholu (sýry, uzeniny). Tyto reakce jsou důsledkem nerovnováhy mezi příjmem a odbouráváním histaminu a mohou se vyskytnout u kohokoli."
Lze tedy říci, že alkohol obsahuje množství látek, které mohou způsobovat toxické, metabolické, alergické nebo pseudoalergické reakce. „Alergické reakce po konzumaci alkoholu jsou vzácné. Častěji jde o nealergické nebo toxické reakce," dodává MUDr. Ivana Knížatová.
Celiakie tedy neznamená, že je nutné úplně se zříci alkoholu. S dostatečnými znalostmi a díky správnému výběru nápojů si ho v omezeném množství mohou bezpečně vychutnat i celiaci. Široké možnosti pro lidi s celiakií představují bezlepkové alternativy, které jsou stále dostupnější. V každém případě je však důležité přistupovat k alkoholu zodpovědně a být si vědom možných rizik spojených s jeho pravidelnou konzumací.