• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Jaké jsou hlavní příznaky celiakie a její následná diagnostika?

Přidáno: 21.11.2022 9:00.00 Počet shlédnutí: 158

21 Listopad 2022

Celiakie je autoimunitní onemocnění postihující zejména tenké střevo. Pokud vás trápí nadýmání, průjem, únava, je třeba zpozornět, jde totiž o nejčastější příznaky celiakie, o kterých jste už zřejmě slyšeli. Nejsou však tím jediným, na co je třeba si dávat pozor. Jaké mohou být další příznaky tohoto onemocnění a jak probíhá diagnostika?

Jaké jsou hlavní příznaky celiakie a její následná diagnostika?

Jaké jsou hlavní příznaky celiakie a její následná diagnostika?

Celiakie je autoimunitní onemocnění postihující zejména tenké střevo. Pokud vás trápí nadýmání, průjem, únava, je třeba zpozornět, jde totiž o nejčastější příznaky celiakie, o kterých jste už zřejmě slyšeli. Nejsou však tím jediným, na co je třeba si dávat pozor. Jaké mohou být další příznaky tohoto onemocnění a jak probíhá diagnostika?

O celiakii mluvíme tehdy, když tělo netoleruje lepek – obilnou bílkovinu, která se nachází v klasických potravinách, jako jsou chléb, sušenky či špagety. Ty jsou většinou vyrobeny z pšenice, z ječmene, žita, ale i z ovsa. Přestože většina lidí nemá s trávením této bílkoviny žádné problémy, v současnosti se výskyt celiakie odhaduje na 0,5 až 1 % světové populace, přičemž některé zdroje uvádějí až 2 %. Pokud patříte mezi ně, je třeba vyhnout se potravinám, které lepek obsahují. Dobrou zprávou je, že existuje léčba – bezlepková dieta, která již dnes není žádná tabu, přičemž dostupnost bezlepkových výrobků je i na Slovensku a České republice velmi dobrá.

V minulosti celiakie trápila častěji kojence

Klinické projevy onemocnění celiakie se v posledním desetiletí velmi změnily. „V minulosti již po prvním kontaktu predisponovaného jedince s lepkem docházelo ke zdravotním komplikacím ohrožujícím život, k tzv. celiakální krizi. Byla to věková skupina kojenců, která začala být přikrmována nemléčnými přídavky, konkrétně lepkem. Projevy jako zvracení, četné vodnaté stolice či těžká dehydratace vyžadovaly často až hospitalizaci," vysvětluje MUDr. Jarmila Kabátová, PhD., z odborné dětské ambulance v Piešťanoch. Dnes se s celiakií a jejími příznaky setkáváme spíše v pozdějším věku - podle odborníků diagnózy onemocnění postupně posouvá k předškolnímu, respektive začátku školního věku, což je 6 až 7 let." Důvodem je podle dostupné literatury postupné zavádění lepku do stravy dětí, které jsou stále kojené, čímž se snižuje riziko celiakie v raném dětském věku a pravděpodobně i v dalším životě," dodává MUDr. Kabátová.
dite

Zároveň se počet diagnostikovaných celiaků zvyšuje i mezi dospělými, přičemž průměrný věk v době stanovení diagnózy je 45 let. U dospělých se však setkáváme spíše s projevy celiakie mimo trávicí ústrojí, jako jsou chronická únava, kožní problémy či kostní poruchy. Dokonce se může jednat o jediný projev, například o nemožnost otěhotnět. Jak tedy poznat, že lepek není váš přítel?

Klinické příznaky celiakie

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které se může projevovat mnoha příznaky. Vyvolává je požití lepku, přičemž následná imunitní reakce způsobí zánět a poškození tenkého střeva. Pokud si myslíte, že celiakie se vždy projeví stejně, není tomu tak – ve skutečnosti se může u jednotlivých lidí velmi lišit. Tento fakt způsobuje, že včasná a správná diagnostika onemocnění není jednoduchá a může trvat i několik let, a to navzdory tomu, že na toto onemocnění se myslí víc, než tomu bylo kdysi.

Symptomy celiakie můžeme rozdělit na gastrointestinální, tedy týkající se trávicího traktu, a extraintestinální, čili mimo trávicí trakt. V některých případech může být celiakie zcela asymptomatická, respektive skrytá. Jedná se o poměrně rizikový stav, protože lepek způsobuje problémy v tenkém střevě i přes chybějící příznaky.

Gastrointestinální symptomy

"Jde o klasickou formu celiakie, pro kterou je typická průjmovitá stolice se steatoreou (mastná stolice, pozn. Red.),\" přibližuje MUDr. Kabátová. \"Stolice je bledá, až šedá, plave na vodě. Průjmy bývají často epizodické, střídají se s obdobími bez obtíží, dokonce může být přítomna zácpa. Časté jsou projevy bolesti břicha, meteorismus, nechutenství - anorexie, záněty dutiny ústní, časté afty." Průjmy mohou způsobit úbytek na váze, poruchy růstu i špatné vstřebávání a celiatik tak může přicházet o potřebné živiny, bílkoviny, minerály, stopové prvky či vitamíny.

boli

Symptomy mimo trávicí ústrojí

Mezi extraintestinální symptomy celiakie patří kostní a svalové (osteoporóza, osteopenie, artritida, poruchy skloviny trvalého chrupu, myopatie apod.), kožní a slizniční projevy (zánětlivé kožní onemocnění, dermatitis, herpetiformis Duhring, alophyt skulitidy a pod .), projevy v oblasti reprodukce (zpožděná puberta, vynechávání menstruace nebo i infertilita) a v neposlední řadě neurologické a psychické poruchy (epilepsie nereagující na terapii, deprese, periferní neuropatie, mozečková ataxie, migréna, demence, nesoustředěnost a pod.)" jmenuje lékařka. Kromě toho se celiakie může projevit v podobě deficitu železa či vitamínu B12 a také může být příčinou chronického únavového syndromu.

Jak se celiakie diagnostikuje?

Rozpoznání celiakie by dnes neměl být problém ani u lékaře, ani u pacienta. Samozřejmě je třeba na toto onemocnění myslet, avšak v době internetu často pacienti přijdou s podezřením na uvedené onemocnění, respektive pokud má někdo v rodině celiakii. Definitivní diagnózu může stanovit a potvrdit sérologické vyšetření, ale především histologické vyšetření tenkého střeva z biopsie," zprostředkovává své poznatky z praxe MUDr. Július Baláž, primář interního oddělení nemocnice AGEL Zvolen. Hlavní léčbou je podle jeho slov bezlepková dieta. Krátce po diagnostice pacienta nutričně stabilizovat. „U rezistentních forem pro bezlepkovou dietu refrakterní celiakie, je nutno podávat i kortikoidy. Pokud ani potom nedochází ke zlepšení, jednou z možností je opětovné přehodnocení diagnózy," uzavírá odborník.

Celiakie je závažné onemocnění, které se však dá dostat pod kontrolu a lze s ním normálně fungovat, pokud člověk dodržuje speciální bezlepkovou dietu. Je velmi důležité poslouchat své tělo, nezanedbat projevené symptomy a při prvním podezření navštívit lékaře.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení