Jak ochránit dítě s celiakií před kontaktem s lepkem při krmení domácího mazlíčka?
Přidáno: 23.6.2023 9:00.00 Počet shlédnutí: 301
23 Červen 2023
Máte dítě s celiakií a jste plně odhodláni dodržovat všechna pravidla bezlepkové diety. Co však s vaším zvířecím domácím mazlíčkem? Mohou krmiva, která často obsahují lepek, představovat problém pro zdraví dítěte? Na jedné straně chceme vychovávat děti k zodpovědnosti a učíme je, jak se postarat o domácí zvířátko, na druhé straně je chceme ochránit. Jak tedy na to?
Jak ochránit dítě s celiakií před kontaktem s lepkem při krmení domácího mazlíčka?
Máte dítě s celiakií a jste plně odhodláni dodržovat všechna pravidla bezlepkové diety. Co však s vaším zvířecím domácím mazlíčkem? Mohou krmiva, která často obsahují lepek, představovat problém pro zdraví dítěte? Na jedné straně chceme vychovávat děti k zodpovědnosti a učíme je, jak se postarat o domácí zvířátko, na druhé straně je chceme ochránit. Jak tedy na to?
Ať už je to pes, kočka, hlodavec nebo jiné zvíře, které žije s rodinou v domě či bytě, obvykle se nacházejí v blízkosti dětí, pro které jsou důležitými společníky a přáteli. Jenže když má dítě celiakii, může to jeho vztah s domácím mazlíčkem výrazně ovlivnit. Krmivo pro psy a kočky, zejména to suché, totiž často obsahuje lepek a u dítěte s celiakií může způsobit nežádoucí reakci. Pokud tedy dodržujete bezlepkovou dietu a chcete ve svém domě odstranit každou stopu lepku, musíte se kromě vlastního jídla podívat i do misky svých domácích mazlíčků.
Kterých zvířat se lepek ve stravě týká a kterých naopak ne?
Psi ani kočky nejsou od přírody stavěny ke konzumaci obilovin. Ty jsou dokonce nejednou považovány za příčinu různých alergických reakcí, ale některé mají v krmivu svůj význam. Jedná se například o proso či oves, které však lepek neobsahují a jsou tedy vhodné i do hypoalergenních krmiv.
Co se týče obilovin, dnes je trendem používat je v krmivu pro psy a kočky co nejméně. Vyšší podíl obilovin než masa obsahují méně kvalitní supermarketové řady granulí. Pšeničný lepek se spolu s bílkovinami z kukuřice používá v krmivech pro domácí zvířata, aby byla nutričně kompletní. Právě pšenice a kukuřice jsou mnohem levnější než bílkoviny živočišného původu z hovězího masa, drůbeže nebo ryb. V kvalitnějších krmivech zase převažuje vyšší podíl masa, ale to, zda jsou 100% bezlepkové, si musíte ověřit na obalu granulí v části složení nebo hledejte označení grain free, což znamená, že krmivo neobsahuje obilniny.
V souvislosti s hlodavci mají lidé často mylnou představu, že součástí jejich stravy musí být obiloviny. Nemusí, resp. měly by být podávány příležitostně jako pamlsek. Přirozenou potravou hlodavců jsou trávy, byliny a čerstvá strava. Zvířátko potěšíte čerstvou zeleninou či ovocem, ale také bezobilninovými krmivy, které většinou obsahují směsi různých bylin, sušeného ovoce a zeleniny. Přirozeně, v obchodě dostanete pořídit také krmiva obsahující lepek. Stejně jako u ostatních domácích mazlíčků sledujte složení daného krmiva. Pokud jste majiteli andulky, i pro ni naleznete krmné směsi bez lepku, ale i takové, které jej obsahují. Strava plazů je bezlepková, například ještěrky či leguány přijímají maso ve formě červů či cvrčků, hadi zase v podobě drobných hlodavců, potěší je i některé druhy ovoce a zeleniny.
Věděli jste, že?
Přestože lepek je pro většinu zvířat lehce stravitelný, výjimečně může potrápit i vašeho domácího mazlíčka. Naštěstí celiakie se u zvířat vyskytuje jen zřídka, protože na toto onemocnění nemají genetické predispozice jako lidé. Na celiakii u zvířat nejsou vyvinuty ani speciální testy. Proto pokud si myslíte, že váš domácí mazlíček trpí podobnými příznaky jako při celiakii (například opakované trávicí problémy nebo kožní projevy), obraťte se na veterinárního lékaře. V současnosti jsou pro tato zvířátka k dispozici také speciální krmiva bez lepku.
Na co dávat pozor při manipulaci s krmivem?
Samotná manipulace s krmivem pro psy nebo kočky (nebo s jiným krmivem pro domácí zvířata), které obsahuje lepek, nepředstavuje pro dospělé nebo děti s celiakií žádné riziko. K tomu, aby došlo k imunitní reakci, nestačí lepek absorbovat přes kůži, musí se spolknout.
Některá malá domácí zvířata, například králíci nebo morčata, mohou být krmena senem nebo granulemi na bázi obilí, které obsahují zrno lepku. Existuje možnost, že se prach z těchto krmiv dostane do nosních průchodů nebo úst, ale je velmi nepravděpodobné, že by dítě tímto způsobem přijalo značné množství lepku.
Při manipulaci s krmivem pro domácí zvířata, která obsahuje lepek, dodržujte tyto jednoduché zásady:
- Krmivo pro zvířata skladujte odděleně od jídla pro lidi.
- Nepřipravujte ani nepodávejte krmivo v blízkosti bezlepkového jídla pro vás nebo vaše dítě.
- Nesypte suché krmivo přímo ze sáčku do misky – drobky z něj se mohou šířit vzduchem, dítě je může vdechnout, případně mu mohou přistát na rukou a z nich se dostat do úst.
- K nabírání krmiva používejte naběračku nebo rukavice a učte tak i své dítě.
- Po krmení domácích zvířat si vždy umyjte ruce – nejen jako všeobecný hygienický návyk, ale také proto, abyste z nich úplně odstranili všechny zbytky krmiva. Nezapomínejte na nehty.
- Nedovolte svým domácím mazlíčkům volně se pohybovat po kuchyňské lince, stolech či vaší posteli.
- Pokud máte doma zvědavé batole s celiakií, uskladněte krmivo mimo jeho dosah a dávejte pozor, aby neochutnalo krmivo například z misky nebo aby nepolíbalo štěně na tlamičku.
- V případě, že je vaše dítě ještě velmi malé a vy nechcete, aby přicházelo do kontaktu s krmivem obsahujícím lepek, pověřte jej například doplňováním čerstvé vody.
Přestože u krmiva s lepkem existují určitá rizika, pokud dodržíte zmíněné zásady, nemusíte se ničeho obávat. Mnoho lidí, kteří se ze zdravotních důvodů stravují bez lepku, bez problémů krmí své domácí mazlíčky klasickým krmivem, pokud ani zvířátku nedělá žádný problém. Pokud je to i váš případ, stravu domácího mazlíčka měnit nemusíte. Většina domácích zvířat však lepek ve stravě k životu nepotřebuje, je proto na vás, jakým směrem se vydáte.
Držíme vám palce.