• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Mému dítěti diagnostikovali celiakii. Co čeká naši rodinu?

Přidáno: 13.1.2023 9:00.00 Počet shlédnutí: 351

13 Leden 2023

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které se může vyskytnout v každém věku. Pokud se dlouhodobě nediagnostikuje a neléčí, může způsobit komplikace, jako jsou problémy s růstem, opožděná puberta, defekty zubní skloviny, anémie z nedostatku železa, chronická únava a časem i osteoporóza. Dobrou zprávou je, že těmto potenciálním komplikacím lze předejít včasnou diagnostikou a léčbou. Tou je v případě celiakie přísná bezlepková dieta na celý život.

Mému dítěti diagnostikovali celiakii. Co čeká naši rodinu?

Projevy celiakie u malých dětí

Běžnými příznaky dětské celiakie jsou průjem, snížená chuť k jídlu, bolesti žaludku a nadýmání, slabý růst a úbytek na váze. Mnoha dětem ji diagnostikují již ve věku od 6 měsíců do 2 let, tedy v době, kdy se většina dětí seznamuje s potravinami, ve kterých se nachází lepek. U některých dětí se problémy začínají pomalu a příznaky mohou být jednou horší, jindy lepší. Z tohoto důvodu se u některých lidí celiakie diagnostikuje až ve vyšším věku. Onemocnění je chronického charakteru, což znamená, že ačkoli příznaky mohou přicházet a odcházet, lidé, kteří mají celiakii, ji budou mít vždy.

Někdy se děti s celiakií cítí unavené nebo podrážděné, rovněž se vyskytují kožní vyrážky či vředy v ústech. Tyto symptomy společně s trávicími potížemi jsou snadno zaměnitelné za podobné zdravotní problémy způsobené zánětlivým onemocněním střev (IBD) nebo intolerancí laktózy. V některých případech zase dítě nemá žádné příznaky a problémy se vynoří jen ve stresové situaci, například po úrazu.

dieta

Celiakie u dětí a strava

Čím dříve zjistíte, že vaše dítě má celiakii, tím lépe. Podílejí se na ní i geny – bylo-li onemocnění diagnostikováno u blízkého příbuzného, pravděpodobnost, že ji máte i vy nebo vaše dítě, je přibližně 1:10.

Pokud již dítěti byla celiakie diagnostikována, znamená to změnu nejen pro samotné dítě, ale rovněž pro celou rodinu. V zájmu zlepšení zdravotního stavu bude totiž třeba provést několik úprav a přizpůsobit se novému životnímu stylu ve prospěch dítěte. Bohužel lepek obsahují mnohé běžné potraviny, které děti mají v oblibě. Vy a vaše dítě si proto budete muset bezlepkové jídlo plánovat a zajišťovat předem. To není vždy jednoduché, avšak největší odměnou bude návrat k dobrému zdraví a vyhlídka na plnohodnotný a šťastný život.

Možná si v prvním momentě pomyslíte, že tak velká změna bude pro celou rodinu náročná jednak po psychické stránce (smířit se s fakty), jednak po časové. Ano, je určitě pracnější, pokud musíte připravovat více pokrmů, neboť máte v rodině celiatiky i neceliatiky. Nezoufejte však a udělejte si z přípravy jídla tradici či rituál – zapojte do ní všechny členy. Bude to zábava, strávíte čas společnou aktivitou, při které se každý něco nového naučí, zažijete spoustu smíchu a zábavy a navíc dětem bude takto připravena svačina, snídaně či večeře chutnat mnohem více.

ranajy

3 způsoby, jak dítěti vysvětlit, že má celiakii

Přestože diagnóza celiakie znamená pro dítě velkou změnu, pokud mu tuto problematiku vysvětlíte v pozitivním duchu, přijme ji snadněji. Užitečným krokem může být i vyhledání podpory jiných rodin, ve kterých se vyskytuje toto onemocnění. Pokud problematiku nezanedbáme a pomůžeme ji dítěti pochopit, nová strava nemusí být až takovou překážkou.

  1. Vysvětlete, co je citlivost na lepek. Začněte od úplných základů, přičemž použijte jednoduché pojmy. Ujistěte se, že vaše dítě rozumí, co je lepek, protože ani mnoho dospělých lidí to neví. Vysvětlete mu, že lepek je bílkovina, která se nachází v pšenici, žitu, ječmeni. Pomůže, pokud to názorně předvedete během přípravy jídla. Například připravujete-li toasty, zastavte se a řekněte něco jako: „Podívej, pečivo obsahuje lepek, proto používáme bezlepkové pečivo." Dítěti vysvětlete, že pokud má někdo celiakii, je citlivý na lepek, a když sní potravinu s obsahem lepku, je mu z toho špatně. Toto je velmi základní vysvětlení onemocnění, které by mělo být dítě schopno pochopit.
  2. Mluvte o výhodách bezlepkové diety. Pokud vaše dítě potřebuje bezlepkovou dietu, ujistěte se, že chápe její výhody. Díky tomu bude bezlepkové potraviny vnímat spíše jako pozitivum než jako zátěž. Vysvětlete, že při celiakii mohou potraviny způsobovat bolesti žaludku, hlavy, kloubů, ale také potíže se soustředěním. Při komunikaci o bezlepkové stravě používejte jen pozitivní výrazy, například: „Dříve jsi byl často nemocný a toto ti pomůže. Je to správné a užitečné a ty se díky tomu budeš cítit lépe."
  3. Vysvětlete, že bezlepkové potraviny jsou skutečné potraviny. Vaše dítě si může mylně myslet, že mu chybí „skutečné jídlo", protože vidí ostatní děti svobodně konzumovat, co jim chutná. Pomozte dítěti pochopit, že bezlepkové potraviny jsou stejně dobré jako jakékoli jiné potraviny. Řekněte například: „Chléb, který jíš, je stejný jako ostatní chleby, jen je prostě bezlepkový. Většina lidí by rozdíl ani necítila." Dalším skvělým způsobem, jak pomoci dítěti přijmout onemocnění, je občas připravit bezlepkovou večeři pro celou rodinu. Pokud dítě uvidí, že i jeho sourozenci si pochutnávají například na bezlepkové pizzy, nebude mít pocit, že o něco přichází.

rozhovor

Zdraví je nejdůležitější

Život s celiakií může být náročný. V žádném případě ji není třeba brát na lehkou váhu, protože příliš velké poškození tenkého střeva lze jen stěží napravit. Je však třeba mít na paměti, že kromě několika změn ve stravování se děti s celiakií mohou těšit z normálního zdravého života. Je důležité, abyste u nich podporovali pozitivní pohled na věc. Celiakie totiž může určovat, co jedí, ale nemusí určovat, jak žijí!

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

oznam