• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

8 tipů, díky kterým zvládnete cestování s bezlepkovou dietou

Přidáno: 23.5.2023 9:00.00 Počet shlédnutí: 311

23 Květen 2023

Lidé, kteří mají celiakii či podobná onemocnění, jako například Crohnovu chorobu, histaminovou nebo laktózovou intoleranci, si často myslí, že tato jejich nevýhoda jim nadobro zničila zážitek z cestování. Obavy jsou sice na místě, ale s dobrou přípravou není nic ztraceno a cestování – skvělý výlet či dovolená – může být stejně velkým zážitkem a dobrodružstvím i pro celiatika.

8 tipů, díky kterým zvládnete cestování s bezlepkovou dietou

8 tipů, díky kterým zvládnete cestování s bezlepkovou dietou

Ať už se vydáváte na jednodenní výlet, nebo cestujete na víkend, případně delší dovolenou, s bezlepkovou dietou si věci žádají trochu více plánování, abyste se během cestovatelského šílenství nemuseli zabývat zbytečnými otazníky. Ve větších městech byste neměli mít problém najít alternativy vhodné i pro celiaky. Pokud si však dovolenou chcete vychutnat naplno, předem si zjistěte, jaké jsou možnosti stravování v cílové destinaci, a naplánujte si také s ohledem na váš program, kde přibližně se budete nacházet například v době oběda. Díky tomu nebudete muset hledat jehlu v kupce sena, naplno si užijete výlety, a když pocítíte hlad, budete přesně vědět, kam jít.

Jak zvládnout cestování s bezlepkovou dietou?

1. Plánujte

Před tím, než se někam vypravíte, je nutné ujasnit si, kam se chystáte, na jak dlouho, kdy a kde se plánujete najíst a jaké jsou vaše časové, ale i finanční možnosti. Sami nejlépe znáte své stravovací návyky, takže je vhodné promyslet si a naplánovat, jak budou vypadat jídla během vaší cesty.

Na jednodenní výlet si můžete vzít i snacky, které si připravíte doma; nějaký ten bezlepkový sendvič se suchým salámem zvládne i horké počasí. Skvělým tipem je i doma připravená pizza. Na olovrant či odpolední svačinu výborně poslouží ovoce nebo tzv. zelené smoothie, například v kombinaci se špenátem, celerem a jablíčkem. V zásadě platí, že jednodenní výlet je nejmenší problém, protože z domu si můžete vzít cokoli.

Pokud jedete na déle a milovaného pečiva se neumíte vzdát, klidně si ho s sebou zabalte v potřebném množství, abyste v cíli výletu nečelili nepříjemným překvapením. Balené verze vydrží několik dní, takže je nemusíte vyhodit, pokud je na výletě nesníte.

priprava

2. Vyberte si svá místa

Pokud si na delší výlet nechcete brát z domu extra tašku s jídlem a rádi si dopřejete i teplý oběd, doporučujeme si předem zjistit, kde v oblasti, do které se chystáte, nabízí bezlepková jídla. V dnešní době existuje spousta restaurací či dokonce cukráren, kde vám rádi připraví bezlepkové varianty jídel, jako jsou těstoviny, pizza, rizoto, noky nebo pirohy. Vezměte proto iniciativu do vlastních rukou a googlite.

3. Vysvětlujte

Bohužel i v současnosti se najdou lidé, kteří si stále myslí, že celiakie je jen výplod moderní doby a trošku mouky v omáčce či kousek koláče vůbec neuškodí. Proto v první řadě, když přijedete do jakékoli restaurace, vysvětlete obsluze, že konzumace lepku vám může způsobit vážné zdravotní problémy. Nebojte se personál tak trochu vystrašit možnými příznaky, pak má tendenci dát si mnohem větší pozor, co vám naservíruje, obzvlášť když tuto situaci řešíte v provozu, který není vysloveně určen pro lidi s bezlepkovou dietou. Vyjmenujte vše, co nemůže jíst celiatik - jen pro jistotu.

4. Mluvte jasnou (lokální) řečí

Chystáte-li se do zahraničí a netroufáte si dohadovat se s místním personálem o všech detailech, určitě vám doporučujeme využít tzv. kartu celiatika, která je v kruzích celiaků velmi dobře známa. Existuje přeložená do mnoha světových jazyků a jednoduše si ji vygooglite a uložíte v jazyce, který právě potřebujete. Je na ní napsáno, co onemocnění znamená a všechny druhy surovin, které by vám mohly ublížit. Díky této malé „hračce" si ušetříte spoustu problémů. Nestyďte se ukázat ji obsluze.

obj

5. Nepodceňujte

Určitě není vhodné vydat se na výlet, obzvlášť delší, aniž byste si promysleli, kde se budete stravovat. I ten nejlepší hotel v přímořských destinacích či ve vyspělých severských zemích může mít jisté mezery. Proto si raději vždy udělejte i záložní plán, například ve formě jiné restaurace nebo nějakých sušenek či bezpečného jídla z domu.

6. Prověřujte

Přestože na mnoha místech se setkáte s ochotou připravit pro vás jídlo vyhovující bezlepkové dietě a personál dokonce i ví, co může konzumovat celiatik, všichni jsme jen lidé. V gastrosektoru je často nesmírný shon, a proto se může stát, že selže lidský faktor. Kuchař může zapomenout, že jste chtěli dané jídlo v bezlepkové verzi, nebo servírka může ve spěchu nechtěně přinést klasické menu. Proto doporučujeme vždy, když vám jídlo přinesou, ještě jednou se zeptat, jestli je opravdu vše bez lepku a zda je to ověřeno i u kuchaře. Vyhnete se tak nejen zdravotním problémům, ale také nepříjemnému zážitku z cestování.

7. Pro každý případ

Vždy musíte mít i plán C, tedy nejen nějaké záložní jídlo, ale také léky pro případ, že byste přece jen někde narazili na nějaký lepek. Symptomy jako bolest břicha, hlavy, zácpa či průjem jsou při konzumaci lepku běžné, mějte proto u sebe léky, které vám s nimi pomohou. Pokud by vám bylo příliš špatně a chcete mít lepek co nejdříve z těla ven, můžete v krajním případě sáhnout i po projímadle či zkusit jídlo dostat z těla směrem, odkud do břicha přišlo.

pomoc

8. Užijte si cestu

Pokud se budete držet našich rad, určitě se cestování bát nemusíte, právě naopak. Dnes je ve světě množství skvělých restaurací, které nabízejí celiatikům prvotřídní gastrozážitek. Rovněž v supermarketech najdete různorodý bezlepkový sortiment – snacky, sladkosti, pečivo, těstoviny nebo dokonce i zmrzlinu pro celiaky. Bezlepkoví milovníci pivka si přijdou na své hlavně ve Španělsku, kde jej na mnoha místech najdete bez lepku dokonce točené. Udělejte si průzkum a zapojte tyto provozy plné dobrého jídla a pití do svého plánu. Uvidíte, jak pozitivní nádech vnesou do celého vašeho tripu.

Přejeme vám krásné a zážitkové bezlepkové cestování.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení