• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Celiakie a start v novém školním roce

Přidáno: 6.9.2022 8:00.00 Počet shlédnutí: 301

06 Září 2022

První školní den je novou etapou v životě každého dítěte. Děti se těší na nové spolužáky a zážitky, na druhé straně mají i strach z nového prostředí. Rodiče to také nemají lehké. Pro některé rodiče a jejich děti, které trpí celiakií, může být však toto období náročnější než pro jiné. Přečtěte si rady a tipy paní doktorky při nástupu dětí s celiakií do školy.

Celiakie a start v novém školním roce

Celiakie a start v novém školním roce

Je začátek nového školního roku. Pro některé rodiče a jejich děti, které mají celiakii, toto období může být náročnější než pro jiné rodiče a děti. Kladou si mnoho otázek. Zda se dá vše zvládnout bez stresu a s nadhledem. Proto přináším malinké zamyšlení a pár rad. Na začátku je nutné si o všem promluvit s dětmi. Zamyslet se nad různými „záludnými" situacemi, které by mohly ve škole či školce nastat. Například výměna svačin mezi školákami, odměny žáků, dětí pamlsky, dotazy „a proč máš jiné jídlo než my"... Dítě tak připravíte na snadnější start a rozhodování v těchto situacích. Dále je důležité informovat paní učitelku či vychovatelku, aby věděla, že má ve třídě celiaka. Paní učitelka, tak může pomoci Vám i dítěti v dobré adaptaci mezi spolužáky a ostražitosti v raném školním období. Paní učitelka může informovat i ostatní rodiče na třídních schůzkách. Ti si pak můžou popovídat se svými ratolestmi o této problematice doma, v klidu. Naštěstí se jedná o nemoc, která je už veřejností velice dobře známá a je o této nemoci mnoho snadno dostupných informacích, která jsou vhodná i pro děti. Školní družina pro děti s celiakií jistě není překážkou. Opět je zde důležité informovat paní vychovatelku. Jinak děti s celiakií nemají žádná omezení, co se týče fyzické aktivity, školních kroužků apod. To co je důležité řešit, je jistě bezlepkové jídlo ve školce či škole – tedy svačiny a obědy. Svačiny většinou připravují rodiče doma, tedy zde by neměl být problém. Ale otazníkem jsou obědy v jídelně. To je velice individuální. Některé jídelny již pravidelně připravují bezlepkové obědy, někdy lze i domluvit přípravu svačin. Někde po dohodě lze i do jídelen dodávat bezlepkové produkty na vaření (mouku, koření, těstoviny, pečivo apod.). I když tato varianta je pro rodiče náročná jak časově i finančně, máme alespoň jistotu, že kuchyně nenakoupí špatné produkty. Ale některé jídelny tuto službu nedokážou zajistit. V takovém případě lze dodávat bezlepkový oběd ze speciální kuchyně, kde jídlo připravuje proškolený personál a následně je dopraven do jídelny, kde ho již pouze naservírují. Nebo je možné obědy připravit doma a domluvit se s vedením kuchyně, zda je možné jídlo připravit tam. V praxi to vypadá tak, že každé ráno přinesete do jídelny krabičku s bezlepkovým obědem a personál se dále o vše postará. Je tedy velice důležité si předem zjistit, zda Vaše jídelna je „celiak friendly" nebo ne. Závěrem bych chtěla říci, že začátek školního roku jistě není nejsnazším obdobím, ale vše se dá zvládnout s úsměvem na rtech. Držím pěsti.

Tento článek pro Vás připravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenteroložka v liberecké nemocnici a v nemocnici v Turnově.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení