• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Celiakie a onemocnění štítné žlázy

Přidáno: 28.1.2022 14:00.00 Počet shlédnutí: 3039

28 Leden 2022

Jaké je spojení mezi celiakií a onemocněními štítné žlázy? Chcete se dozvědět více o svém těle? Tento článek od paní doktorky je právě pro Vás!

Celiakie a onemocnění štítné žlázy

Celiakie a onemocnění štítné žlázy


Štítná žláza je endokrinní žláza neboli žláza s vnitřní sekrecí. Je uložena na krku, na horním konci průdušnice. Je laločnatého vzhledu. Pravý a levý lalok obklopují průdušnici, mají oválný až trojúhelníkovitý tvar a jsou spojené můstkem. Produkuje řadu hormonů, které se podílejí na regulaci metabolismu, ovlivňují spotřebu kyslíku, růst, diferenciaci a vývoj buněk. Folikulární buňky štítné žlázy z krve vychytávají jód, který je potřeba k tvorbě hormonů - trijodthyroninu a tyroxinu. Kromě folikulárních buněk jsou ve štítné žláze tzv. parafolikulární buňky, které produkují hormon kalcitonin. Nemoci štítné žlázy jsou nejčastějšími endokrinními nemocemi. V České i Slovenské republice je postiženo zhruba až 5 % populace. Mezi základní rozlišení patří hypothyreosa a hyperthyreosa, snížená a zvýšená funkce štítné žlázy. Vznikají v důsledku autoimunitních poruch. Zhoubné nádory štítné žlázy patří mezi vzácnější nádory a nádory dobře diagnostikovatelné. Onemocnění štítné žlázy jsou u celiaků zhruba třikrát častější než v běžné populaci. Většinou tyto onemocnění předcházejí celiakii. Není výjimkou ani jejich vznik po několikaletém dodržování přísné bezlepkové diety. Při hyperthyreose lidé trpí nespavostí, stresem, jsou nervózní, hubnou, mají bušení srdce, návaly horka, více se potí, mají vypoulené oči, průjem, třes a trpí osteoporosou. Při hypothyreose padají vlasy, pacienti jsou unavení, zimoumřiví, mají deprese, tloustnou, mají poruchu soustředění, jsou nevýkonní, mají suchou kůži, trpí zácpou, mají zvýšený cholesterol a ženy mají poruchu menstruačního cyklu. Léčba především spočívá v hormonální úpravě pomocí léků, v určitých případech se léčí radioaktivním jódem nebo chirurgicky odstraněním štítné žlázy.

Téma onemocnění spojených s celiakií a ostatními ochřeními s lepkem jsme probírali i na našem živém vysílání s paní doktorkou, které si můžete zpětně prohlédnout na adrese (na shlédnutí videa je třeba mít vytvořený účet na sociální síti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/tv/CXb1XHdjU_S/ 

Tento článek pro Vás připravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenteroložka v liberecké nemocnici a v nemocnici v Turnově.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Svátek 1 8 máj