• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Celiakie a onemocnění jater

Přidáno: 11.3.2022 10:00.00 Počet shlédnutí: 477

11 Březen 2022

Věděli Jste, že játra jsou největším vnitřním orgánem v našem těle? O jejich funkcích a dalších zajímavostech se dozvíte v článku. Jaká jsou nejčastější onemocnění jater a která jsou propojena s celiakií Vám v článku prozradí paní doktorka.

Celiakie a onemocnění jater

Celiakie a onemocnění jater

Játra jsou největším vnitřním orgánem, váží přibližně 1.5kg a jsou uložena v pravé polovině dutiny břišní. Jsou dobře zásobená krví. Do jater přitéká jednak krev z arterie, která přivádí okysličenou krev a jednak krev z žíly, tzv. vrátnicové žíly, která je nasycená o bílkoviny, cukry a tuky vstřebané ze střev. Jsou takovou metabolickou továrnou, mají zásadní úlohu v metabolismu bílkovin, cukrů i tuků. Produkují žluč a jsou žlázou s vnitřní sekrecí, jsou také zásobním orgánem, ukládá se zde glykogen, železo, vitamíny, minerály, jsou zde syntetizovány bílkoviny krevní plazmy a také je nutné zmínit i nezastupitelnou úlohy v detoxikaci organismu. Spektrum onemocnění asociované s celiakií můžeme rozdělit do dvou základních skupin:

  • první skupinu tvoří celiakální hepatitida,
  • a druhou skupinu představují asociované autoimunitní jaterní choroby.

Kromě toho se můžeme setkat i s koincidencí ostatních jaterních chorob jako je nealkoholické ztukovatění jater, benigní ložiska jater, ale i maligní nádorová onemocnění. Celiakální hepatitida, neboli zvýšení jaterních transamináz, je velice častou mimostřevní symptomatologií celiakie. Prevalence se pohybuje okolo 10 % až 50 %. Dochází zde ke zvýšení jaterních transamináz do pětinásobku horní hranice normy. Biopsie a histologický obraz nemá charakteristický nález. Proto zde jaterní biopsie není přínosná a neprovádí se. Bezlepková dieta vede k normalizaci jaterních laboratorních hodnot většinou do roka od zahájení diety. Prognóza zde je velice dobrá. Výskyt autoimunitních jaterních chorob u celiakie je méně častý než celiakální hepatitida, ale častější než u běžné populace. Jedná se především o:

  • autoimunitní hepatitidu,
  • primární biliární cholangitidu a
  • primární sklerotizující cholangitidu.

Pacient zde vyžaduje specifickou terapii ke stabilizaci jaterní choroby a také pravidelnou dispenzarizaci zkušeným hepatologem. Jsou to onemocnění, která při svém nepříznivém průběhu mohou vést i k transplantaci jater.

Téma onemocnění spojených s celiakií a ostatními ochřeními s lepkem jsme probírali i na našem živém vysílání s paní doktorkou, které si můžete zpětně prohlédnout na adrese (na shlédnutí videa je třeba mít vytvořený účet na sociální síti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/tv/CXb1XHdjU_S/  

Tento článek pro Vás připravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenteroložka v liberecké nemocnici a v nemocnici v Turnově.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení