• Z pohodlí domova
  • Vítej jaro!
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Celiakie a metabolická kostní nemoci

Přidáno: 14.1.2022 14:00.00 Počet shlédnutí: 783

14 Leden 2022

Jak souvisí onemocnění kostí s celiakií a onemocněními spojenými s lepkem vysvětlila v novém článku paní doktorka Bahníková. Dozvíte se, jaká onemocnění kostí známe a spojují se právě s celiakií. Také jsou v článku popsány rizikové faktory vzniku těchto onemocnění a projevy.

Celiakie a metabolická kostní nemoci

Celiakie a metabolická kostní nemoci


Metabolické kostní změny patří mezi mimostřevní projevy celiakie. Tyto projevy jsou častější u dospělé populace než u dětí. Mohou se vyskytnout buď izolovaně nebo v kombinaci se střevními symptomy. Příčiny jsou multifaktoriální. Jednak z důsledku malabsorpce, trvání prozánětlivého stavu organismu a hormonálních změn. Mezi metabolická kostní onemocnění patří:

  • osteomalacie (snížená pevnost),
  • osteopénie (snížená hustota kostí),
  • osteoporóza (řídnutí kostí, v kostech se vytvářejí póry a dochází k úbytku vápníku a dalších minerálů).

Mezi rizikové faktory patří vyšší věk, ženské pohlaví, postmenopauzální období, užívání některých léků např. dlouhodobé užívání glukokortikosteroidů, dále kouření, alkohol, snížený příjem vápníku, snížená pohybová aktivita a snížená hladina vitamínu D. Nejčastější projevy jsou bolesti zad, zvýšená lomivost kostí, zmenšení tělesné výšky. Riziko rozvoje osteoporózy je u celiaků vysoké. U každého nově diagnostikovaného celiaka je důležité provést vyšetření zaměřené na kostní metabolismus – jednak laboratorní, ale také denzitometrické vyšetření a to u dospělých s vysokým rizikem osteoporózy. U nerizikových celiaků se většinou doporučuje indikovat první denzitometrické vyšetření po prvním roce dodržování bezlepkové diety. Dále jsou doporučeny pravidelné kontroly těchto markrů v rámci pravidelné dispenzarizace celiaků. Tato onemocnění se více vyskytují u celiaků s průjmy a malabsorpčním syndromem, nicméně nejsou ani výjimkou i u asymptomatické formy celiakie. Bezlepková dieta je pro celiaky zásadním terapeutickým krokem, který zlepšuje metabolickou osteopatii. Dále je nutné dodržovat řadu režimových doporučení – zvýšení fyzické aktivity, dostatek bílkovin a strava bohatá na vápník a vitamín D, nekouřit, vyhnout se zvýšenému užívání alkoholu. V případě nízké laboratorní hodnoty vápníku i vitamínu D je zapotřebí je doplnit. U celiaků s osteoporózou, která nereaguje na přísnou bezlepkovou dietu, a u celiaků s vysokým rizikem zlomenin je doporučeno vyšetření v osteologické ambulanci a zvážení farmakologické léčby.

Téma onemocnění spojených s celiakií a ostatními ochřeními s lepkem jsme probírali i na našem živém vysílání s paní doktorkou, které si můžete zpětně prohlédnout na adrese (na shlédnutí videa je třeba mít vytvořený účet na sociální síti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/tv/CXb1XHdjU_S/ 

Tento článek pro Vás připravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenteroložka v liberecké nemocnici a v nemocnici v Turnově.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení