Celiakie a diabetes mellitus
Přidáno: 18.2.2022 17:00.00 Počet shlédnutí: 2385
18 Únor 2022
Jaké onemocnění se skrývá pod latinským názvem diabetes mellitus? Ano, odpověď je cukrovka. Právě o tomto onemocnění se dozvíte zajímavé informace od paní doktorky v tomto článku. Jaké známe typy cukrovky, projevy a propojení cukrovky s celiakií.
Celiakie a diabetes mellitus
Diabetes mellitus, neboli česky úplavice cukrová, krátce cukrovka, je společný název pro chronické onemocnění, které je charakteristické poruchou metabolismu cukrů. Je mnoho typu diabetů, nicméně pro praktičnost je nyní rozdělíme na dva základní typy:
- diabetes I. typu
- diabetes II. typu
Při diabetu I. typu dochází k ničení buněk slinivky břišní, které produkují hormon inzulín, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní onemocnění. Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání k inzulinu, tzv. inzulinová rezistence. Inzulin je hormon, který umožňuje glukóze obsažené v krvi transport do buněk. Zvýšená hladina glukózy v krvi se jmenuje hyperglykémie. Snížení hladiny glukózy se jmenuje hypoglykémie. V současné době žije v České i ve Slovenské republice přibližně 5 % diabetiků. Z toho valná většina je diabetiků II. typu. Incidence i prevalence diabetu celosvětově stoupá. Je to dáno zlepšením zdravotní péče a změnou životního stylu. U onemocnění diabetu I. typu se dědí určitá genetická predispozice, dědí se jen určité vlohy, které při působení dalších faktorů vedou ke vzniku onemocnění. V souvislosti s celiakií se může vyskytnout řada autoimunitních endokrinních onemocnění. Diabetes I. typu je asociován s celiakií dětí, adolescentů i dospělých. Výskyt celiakie je u pacientů s diabetem I. typu pět až sedmkrát větší než u běžné populace. Většinou se diabetes projeví jako první a celiakie je diagnostikována za dva až pět let. Proto je velice důležité provádět screening celiakie u diabetiků I. typu. Typické klinické symptomy jsou tedy:
- hyperglykémie,
- pocit žízně,
- časté a vydatné močení,
- hubnutí,
- únava,
- porucha vědomí až rozvrat vnitřního prostředí
Diabetici při neléčené celiakii mají sklon k hyperglykémiím i hypoglykémiím, vzhledem k poruše vstřebávání živin ve střevě. Mají také i vyšší riziko dalších komplikací – poškození zraku, ledvin a metabolické kostní choroby. Přísné dodržování bezlepkové diety vede ke zlepšení kontroly glykémie, hladiny cholesterolu a přispívá ke snížení rizika vzniku komplikací diabetu. Úspěšná terapie diabetu je založena na kombinaci diety, substituce inzulínu a fyzické aktivitě. Tyto tři jednotky musí být v rovnováze, aby nedocházelo k razantním změnám glykémie a ke vzniku komplikací. K dosažení dobré kompenzace diabetu je správná edukace diabetika a také aplikace inzulínu, která co neblíže napodobuje přirozenou sekreci inzulínu. K tomu se v dnešní době využívají inzulínová pera či inzulínové pumpy. V budoucnu bude v terapii možné využití kmenových buněk, k regeneraci buněk pankreatu a tak obnova přirozené tvorby a sekrece inzulínu.
Téma onemocnění spojených s celiakií a ostatními ochřeními s lepkem jsme probírali i na našem živém vysílání s paní doktorkou, které si můžete zpětně prohlédnout na adrese (na shlédnutí videa je třeba mít vytvořený účet na sociální síti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/tv/CXb1XHdjU_S/
Tento článek pro Vás připravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenteroložka v liberecké nemocnici a v nemocnici v Turnově.