Bezlepková garden párty – na co si dát pozor, čekáte-li hosty s celiakií?
Přidáno: 19.7.2023 9:00.00 Počet shlédnutí: 534
19 Červenec 2023
K létu neodmyslitelně patří garden párty a grilování ve společnosti rodiny, přátel či známých. Co však v případě, že čekáte hosta či hosty s celiakií? Na co si dát v takovém případě pozor při přípravě zahradní párty? Jak chuťovky přichystat tak, abyste pohostili i celiatika? Základem každé aktivity je důkladná příprava, proto ji nepodceňte a zaručeně zabodujete.
Bezlepková garden párty – na co si dát pozor, čekáte-li hosty s celiakií?
K létu neodmyslitelně patří garden párty a grilování ve společnosti rodiny, přátel či známých. Co však v případě, že čekáte hosta či hosty s celiakií? Na co si dát v takovém případě pozor při přípravě zahradní párty? Jak chuťovky přichystat tak, abyste pohostili i celiatika? Základem každé aktivity je důkladná příprava, proto ji nepodceňte a zaručeně zabodujete.
Při přípravě jídla na párty pro bezlepkové stravníky není radno něco podcenit. Konzumací lepku můžete totiž celiatikům přivodit řadu nepříjemností a rázem je po skvělé letní náladě. Inspirujte se proto následujícími tipy, jak připravit dokonalou garden párty, kterou si nebude umět vynachválit nejen host, který může konzumovat cokoli, ale i celiatik.
Největší nástrahy, na které byste si měli dát pozor při tvorbě menu na garden párty:
1. Marinády
Lahodně měkkému marinovanému masku, jehož vůně se z grilu šíří ulicí, jen těžko odolat, při celiakii je však třeba si dát velký pozor při volbě marinády. Mnohé kupované totiž obsahují lepek, pšenici či ječmen. Pozorně čtěte složení těchto výrobků nebo si – v ideálním případě – připravte domácí marinádu, do které dáte jen suroviny a ingredience bez lepku. Navíc právě ta domácí bude určitě chutnat nejlépe.
TIP
Připravte si v pohodlí domova chutné marinády, u kterých budete mít jistotu, že jsou bezlepkové. Fantazii se meze nekladou, proto můžete použít to, co máte aktuálně doma. Vyzkoušejte například bylinkovou, na kterou budete potřebovat půl šálku kuřecího vývaru, 3 lžíce olivového oleje, 1 lžičku sušených bylinek, po půl lžičce mleté papriky, česneku a zázvoru, sůl a pepř na dochucení.
2. Omáčky
Různé druhy omáček sebou nesou velmi podobné riziko jako marinády. Často mohou být zahuštěny moukou nebo pšeničným škrobem a podobně. Opět nebude na škodu, když výbornou omáčku nebo dip připravíte doma z čerstvých surovin. Možností máte nepočítaně, záleží jen na vás, jaké chutě preferujete vy či vaši hosté.
TIP
Výbornou bezlepkovou omáčku na barbecue, která je maximálně kompatibilní s grilovaným maskem, si bez problémů připravíte i doma. Navíc příprava je rychlá a jednoduchá, zabere vám přibližně 20 minut. Budete potřebovat rajčatovou omáčku nebo bezlepkový kečup, jablečný ocet, který omáčce dodá kyselost, hnědý cukr, máslo. Můžete dochutit dle preferencí. Chcete-li omáčce dodat špetku uzené chuti, přidejte tekutý kouř.
3. Předpřipravená jídla
V letní sezóně jsou pulty obchodních řetězců plné hotového sortimentu na grilovačku. Maso obalené ve směsi koření a v marinádách, obalované uzeniny či sýr, to vše jsou nástrahy, před kterými je třeba se mít na pozoru. Také vakuově balené maso na gril často obsahuje složky, které celiatik jíst nesmí, tedy pšenici, žito, ječmen, oves, špaldu a všechny výrobky z nich.
4. Pivo
Velice oblíbené je marinování masa v pivu či podlévání maska pivem během grilování. Pokud plánujete grilování s bezlepkovými hosty, pivu se raději vyhněte, obsahuje totiž ječný slad, což znamená i lepek/gluten.
5. Křížová kontaminace
Pokud jste si již úspěšně vyskládali menu na gril, které neobsahuje lepek, neudělejte začátečnickou chybu, která spočívá v mixování lepkového jídla s bezlepkovým. Péct maso, sýr nebo zeleninu pro celiatika na grilu, na kterém se dříve připravovalo jídlo obsahující lepek, případně grilovala nějaká ta klasická žemlička, je naprosto nepřípustné. Určitě tam nedávejte pokrm určený pro „bezlepkáče". I stopy lepku, které se zachytí na grilu a přenesou na ostatní jídlo, dokážou nadělat pořádnou šarapatu. Buďte důslední a jídlo určené pro celiaky dávejte jen na dobře vyčištěný grilovací rošt.
Dobře vědět
Při přípravě menu na grilovačku je třeba myslet i na to, že jednotlivé chody či občerstvení nebudete připravovat jen na grilu, ale také na pracovní desce, a že budete používat různorodé kuchyňské náčiní, nádoby, talíře či pánve. Vždy se ujistěte, že jste je předtím nepoužili k přípravě jídla, které mohlo obsahovat lepek, a důkladně je omyjte.
6. Pečivo, snacky a pitný režim
Pokud chcete svou mistrovskou zahradní párty dovést do dokonalosti, určitě myslete na celiaky i při výběru pečiva a snacků, jakými jsou například krekry, chipsy, oříšky a pod. I u nich platí, že je nutné číst složení, jelikož lepek se nachází i tam, kde byste jej čekali nejméně. Ideální bude ověřit si také složení nápojů. Nevhodné jsou pivo, radlery a některé hotové míchané drinky s obsahem ječného sladu. Výběr bezlepkového pečiva bude třešničkou na dortu vaší velké snahy, kterou přítomní bezlepkáči jistě patřičně ocení.
TIP
Během horkých letních večerů fantasticky osvěží domácí limonáda. Hostům můžete nabídnout například melounovou, pro jejíž přípravu budete potřebovat melounovou dužinu. Tu rozmixujte spolu s pomerančovým džusem, se šťávou z poloviny citronu a s trochou vody, následně směs přeceďte přes sítko do džbána. Zalijte ledovou vodou, přidejte plátky citronu a kousky meduňky.
Jak vidíte, lepek dokáže zamíchat karty opravdu všude. Proto bude zřejmě nejideálnější volbou, pokud jej na zahradní párty s celiatiky či alergiky zcela vynecháte a vyhnete se tak nepříjemným náhodám. Obzvlášť při veselé náladě a zanícených rozhovorech může dojít k nepozornosti, když celiatik sáhne po nevhodném kousku jídla – a problém je na světě!
Co ještě může jíst celiatik na zahradní párty?
K takové párty patří kromě dobrého jídla z grilu také maličkosti na zobkání k nápojům či studené mísy a chuťovky. Inspirujte se nápady na drobné pohoštění, se kterými jistě zabodujete.
Bruschetta z bezlepkové bagety s fíkmi a prosciuttem
Bezlepkovou bagetku nakrájejte našikmo, potřete česnekem, bohatě pokapejte olivovým olejem a opečte na grilu. Natřete smetanovou pomazánkou, pokladte na ni rukolu, kterou jste předem smíchali v misce s olivovým olejem a troškou citrónové šťávy, přidejte kousek prosciutta i fíky a máte hotovo.
Bezlepkový toast s grilovaným lilkem, paprikou a mozzarellou
Lilek i mozzarellu nakrájejte na tenčí plátky, papriku na kousky a osolte. Všechny suroviny včetně toastu pokapejte olivovým olejem a dejte na gril. Pozor, mozzarellu byste měli grilovat položenou na plátcích lilku! Když jsou všechny suroviny hotové, dejte je na ještě teplý toast a uložte na talíř.
Svěží ovocné jednohubky nebo špízy
Chcete-li se vyhnout kreacím s pečivem, jistě nikoho neurazí chutné a svěží ovocné jednohubky, které nejen výborně chutnají, ale i lahodí oku. Připravte si pěkné plastové napichovačky na párty, hrozny, jahody, kiwi, borůvky. Na spodek jednohubky, tedy jako poslední v pořadí, je ideální použít větší jahodu rozkrojenou na polovinu, aby měly chuťovky rovné dno. Začněte tedy napichovat nejprve borůvky, kiwi, hrozny a na závěr jahodu. Samozřejmě, pokud máte chuť na jiné druhy ovoce, můžete si pohrát is nimi.
Lehké okurkové chuťovky
Tyto chuťovky jsou osvědčené trefa do černého, zvláště pokud očekáváte dámskou společnost. Jsou totiž nejen chutné a bez lepku, ale i „fit". Připravte si okurku, smetanovou pomazánku, uzeného lososa, avokádo, případně i kudrnatý salát. Okurku nakrájejte na tlustší kolečka, natřete smetanovou pomazánkou a přikryjte kouskem uzeného lososa. můžete přidat ještě kousíček čerstvého kadeřavého salátu a vše propíchněte napichovačkou.
Přejeme vám bezpečnou, bezlepkovou a hlavně chutnou grilovací sezónu!